Terasová prkna z modřínu

Terasová prkna z modřínového masivu nachází široké uplatnění jako součásti exteriéru budov (terasy, mostky, chodníčky) nebo v menších stavbách, které se nachází na pozemku u domu. Terasové prkno má často rýhovaný profil, který dodává zajímavější vzhled, ale především zabraňuje uklouznutí po dešti.
6 důležitých vlastností terasových prken ze sibiřského modřínu
1. Odolnost vůči vlhkosti. Možnost použití modřínu na nekryté plochy a v prostředí s neustálou vlhkostí je mimořádnou výhodou tohoto druhu dřeva.
2. Pevnost – modřín má ve srovnání s jinými stromy vysokou odolnost vůči otěru.
3. Rezistence vůči velkým teplotním rozdílům – domy z modřínu mohou vydržet i více než 100 let.
4. Odolnost vůči parazitům a hlodavcům – pryskyřice tohoto stromu mají schopnost se bránit proti napadení hmyzem.
5. Ohnivzdornost – modřín má ve srovnání s jinými druhy dřeva nadprůměrnou ohnivzdornost.
6. Smyková stabilita – je dosažena pomocí drážkovaného povrchu.
Pokud jsou výše uvedená kritéria při volbě prken důležitá, pak doporučujeme koupit si terasová prkna z modřínu.
Kvalita terasových prken
V průběhu výroby terasových modřínových prken prochází veškerý materiál tříděním a je zařazen do jedné (zpravidla) ze čtyř tříd jakosti: Prima, A, AB, BC.
Z jedné kulatiny mohou být vyrobena terasová prkna různé jakosti. To závisí na výskytu kůry, suků a dalších kazů, stejně tak i na stupni vlhkosti a geometrii prken.
Doplňující informace ohledně kvality terasových prken:
Terasová prkna se třídí pouze lícovou stranou. To je používaný povrch výrobku- viditelná část prkna.
Pokud je možné odstranit defekt nerovnosti dřeva při montáži, pak je tato vada přípustná.
Terasová prkna z modřínu, která se používají na podlahu teras, mají speciální rýhování, aby zabraňovaly sklouznutí, a mají výjimečnou odolnost vůči vlhkosti.
Kde se terasová prkna z modřínu používají
Modřín má jedinečnou rezistenci proti prudkým výkyvům teplot, slunečnímu záření a atmosférické vlhkosti. Tyto schopnosti ho přímo předurčují k použití na obklady a podlahy teras nebo venkovních posezení, altánů a míst, která přiléhají k bazénům.
V poslední době přichází do obliby patia, vnitřní nekryté dvorky domů, kde jsou často různé dekorativní předměty v podobě soch, květin v nádobách nebo fontán.
Pořízením domu na venkově si chceme vytvořit pohodlné bydlení s možností odpočinku v přírodě. Z toho důvodu se k domu přistavuje i veranda, kde se může scházet rodina k večeři nebo sousedé k posezení za teplých letních večerů.
Pokud máte na zahradě bazén, je dobré „obroubit“ jej širokým lemem ze dřeva, kde byste se za slunných dnů mohli opalovat.
Nehledě na jedinečnou stabilitu modřínu vůči povětrnostním podmínkám, je možné jeho ochranu ještě zvýšit speciálními laky nebo barvami. V současné době je na trhu velký výběr speciálních nátěrových hmot na dřevo v exteriéru, které vydrží bez obnovy až 2 roky.